Амбасада на Република Северна Македонија во Ватикан

Најнови вести

Молебен на гробот на Св. Кирил во Базиликата Св. Климент во Рим

Рим, 24 мај - Во присуство на македонска делегација предводена од претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Н.Е. Талат Џафери, Дипломатскиот кор при Светата столица, како и претставници од Ватикан и католичката црква беше одржан по 55-ти пат молебен на гробот на сесловенскиот просветител, Св. Кирил во Базиликата Св. Климент. Со молебенот чиноначелствуваше Метрополитот европски на МПЦ, господин Пимен.

Аудиенција кај Папата Франческо по повод чествувањето на големото дело на Светите браќа Кирил и Методиј

Ватикан, 24 Мај - Македонска делегација предводена од Претседателот на Собранието Н.Е. Талат Џафери денес беше примена на аудиенција кај Папата Франческо. Претседателот му ја честита 10-годишнината од Понтификатот и му посака долг живот, добро здравје и успешно извршување на светата должност. Тој истакна дека нашите две земји имаат нераскинливи историски врски преку важните личности од заедничкото минато - нашата Скопјанка и Албанка, Мајка Тереза и Светите апостоли Кирил и Методиј.

Концерт во рамки на одбележувањето на 55-то издание на традиционалната манифестација "Во чест на Св.Кирил"

Рим 23 мај - Во рамки на одбележувањето на 55-то издание на традиционалната манифестација "Во чест на Св.Кирил" беше одржан прекрасен концерт на младите музичари Гоце Златев и Магдалена Дрмач во базиликата Santa Maria in Portico in Campitelli.

Туристички дестинации

Кањон Матка, Скопје

Крушево

Широк Сокак, Битола